fbpx

נגישות לאתרים

תוכן עניינים
נגישות לאתרים

הנגשה של אתרי אינטרנט לציבור הרחב היא חשובה ואף קריטית ביותר עבור רוב אתרי האינטרנט. בעלי עסקים, עצמאיים, פרטיים, חברות וארגונים שמעוניינים לקדם את עצמם בזירה הדיגיטלית של היום, צריכים שיהיה להם אתר אינטרנט. בימינו, עם התקדמות הטכנולוגיה המהירה והעברת נתח משמעותי מהפעילות העסקית של עסקים רבים לדיגיטל, נכון המשפט "אם אתה לא שם אתה לא קיים". כאשר אתם מנהלים אתר אינטרנט המעניק שירותים או מוצרים לציבור, בייחוד כזה שזוכה לחשיפה ותנועה רבה מדי חודש, חשוב ביותר שכלל הגולשים ברשת האינטרנט יוכלו ליהנות מהאתר שלכם ולקבל את התוכן באתר בדרך הנוחה ביותר עבורם. באמצעות נגישות לאתרים, אתם יכולים ליצור חוויית גלישה שווה ונוחה עבור אנשים מכל היכולות.
מהי נגישות לאתרים, מדוע היא כה קריטית וכיצד תעשו זאת נכון – כל התשובות כאן.

מהי נגישות לאתרים?

נגישות לאתרים
הנגשה היא לא טובה, היא חובה!

כל בני האדם שונים אחד מהשני. רבים מאתנו מתמודדים עם מצבים מסוימים הדורשים נגישות מיוחדת. הנגשתם של עסקים לבעלי מוגבלויות מתבצעת ברחבי העולם בקרב בתי עסק מסוגים שונים. למשל, מסעדות ובתי קפה, תחבורה ציבורית ומטוסים, בתי קולנוע, ועוד. כולם מחויבים להנגיש את בית העסק שלהם עבור אנשים בעלי מוגבלויות, בכדי שהם יוכלו ליהנות מהשירותים או המוצרים שבית העסק מציע באופן שוויוני ומלא.
עם התקדמות העולם לזירת האינטרנט הדיגיטלית, עסקים וחברות מכל הסוגים ובכל העולם העבירו חלק נרחב מפעילותם העסקית לדיגיטל. היום ניתן לבצע כמעט את כל הפעולות שנעשות באופן פיזי – מהנוחות של המחשב שלכם. רכישה או מכירה של מוצרים, הזמנת שירותים, קבלת מידע, ועוד. הגלישה באתרי אינטרנט הפכה לחלק בלתי נפרד מהנורמה ואף הכרחית להתנהלות תקינה. היום, עסקים רבים אפילו בחרו לבטל חלק משירותיהם הפיזיים ולהעבירם לזירת הדיגיטל באופן מלא.
בעקבות כך, גם אתרי האינטרנט השונים של אותן חברות או עסקים חייבים להיות בעלי נגישות לאתרים עבור אנשים שונים ולספק הזדמנויות שוות המתאימות לכולם.

מדוע נגישות לאתרים כה חשובה?

מלבד העניין החוקי, חשוב מאוד שהאתר שלכם יהיה נגיש לכלל הציבור, באופן מלא. התאמה של נגישות לאתרים מאפשרת לאנשים עם מוגבלויות שונות לעשות שימוש אפקטיבי בשירותים ובמידע המוצעים באתר. כאשר אתם מציעים שירותים או מוצרים כלשהם באתר שלכם, חשוב שהוא יהיה מונגש באופן מלא ונוח לכולם.

מעבר לעובדה שנגישות לאתרים היא חובה בחוק ומסייעת להימנע מכנסות ואי נעימויות, נגישות לאתרים היא חשובה בשל סיבות נוספות. כחברה, זוהי חובתנו המוסרית להקל על חייהם של אנשים בעלי מוגבלויות ולאפשר להם לצרוך שירותים ומידע באופן שוויוני. כמו כן, הנגשת האתר שלכם יכולה להוביל להגדלת פלח השוק וקהל היעד שלכם בעסק. אתר שאינו מונגש למעשה בוחר באופן מודע לוותר מראש על כ-20% מהאוכלוסייה. עסק המשקיע זמן ומשאבים בעיצוב האתר, המסרים השיווקיים והמיתוג – חייב לקחת בחשבון גם את נושא הנגישות לאתרים. הנגשת האתר באופן נכון ואיכותי יכולה להביא לחשיפה שלו, תנועה מרובה יותר, לקוחות פוטנציאליים חדשים ומכירות נוספות בעסק.
בנוסף לכך, קיים גם הפן הטכני מול גוגל, לפי עקרונות של SEO (אופטימיזציה למנועי החיפוש). גוגל, מנוע החיפוש הגדול בעולם, מתעדף באופן ברור אתרים מונגשים. אתר מונגש יקודם בצורה אורגנית טובה ויעילה יותר, על פני אתרים אחרים באותו תחום שאינם מבצעים נגישות לאתרים.

חוק הנגשת אתרים בישראל

בשנת 1988 נחקק חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות במדינת ישראל. החוק נועד להגן על כבודם, זכויותיהם, וחירותם של אנשים בעלי מוגבלויות במדינה. החוק מבטיח מתן שירותים מונגשים עבורם, באופן שוויוני ומלא בכל תחומי החיים. כאשר חוק זה נחקק, האינטרנט עדיין לא היה מרכזי בחיי היומיום של כולנו. באוקטובר 2017, נקבע תיקון לחוק תחת תקנות נגישות השירות. התיקון החדש לחוק מחייב כל אתר אינטרנט הקיים ברחבי הרשת שמספק לציבור שירותים כלשהם, לבצע את השינויים הדרושים באתר בהתאם. בין האתרים שמחויבים לפעול לפי חוק זה נמנים אתרים של עסקים, חברות וארגונים, אתרים של גופים ללא מטרות רווח, אתרים פרטיים וכמו כן גם אתרים של גופים ציבורים וממשלתיים. לאחר חקיקת החוק, כל אתר העונה לפרמטרים אלו מחויב לבצע את ההתאמות המפורטות בחוק ולספק עבור אנשים בעלי מוגבלויות אתר אינטרנט נגיש, נוח וכוללני.

מתי נדרש לבצע נגישות לאתרים ובאילו מקרים?

לא כל אתר באשר הוא חייב לבצע נגישות לאתרים עבור אנשים בעלי מוגבלויות. האתרים שחייבים להיות נגישים הם אתרים ציבוריים וסוגים מסוימים של אתרים פרטיים בלבד. לפי סעיף 19י לחוק שוויון זכויות, יש לבצע התאמות נגישות לאתרים עבור כל אתרי האינטרנט המספקים שירותים כאלו ואחרים לציבור. שירות ציבורי הוא שירות שניתן לציבור על ידי גוף ציבורי, במקום ציבורי, או שירות מהמפורטים בתוספת ה-2 לחוק. במסגרת התוספת ה-2 לחוק נכללים שירותי השכלה, רווחה, בריאות, פנאי, מסחר, תיירות, תרבות, ספורט, בידור, תקשורת, אינטרנט, השכרת כלי רכב, בנקאות ופנסיה. חברות, פרטיים, בתי עסק וארגונים המספקים שירותים העונים להגדרה זו, נדרשים לבצע נגישות לאתרים עבור אתר האינטרנט שלהם.

רוצים לדעת מי פטור מהנגשה? לחצו כאן

כמו כן, אתרים המספקים שירותי מסחר של מכירת מוצרים, חייבים בנגישות. החובה תחול הן על אתר של חנות, והן על אתר העוסק במכירת מוצרים. לפי עמדת נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, הפרשנות למונח "שירותי מסחר" היא שירותים הכוללים בין היתר מידע אודות המוצרים או השירותים והחברה המספקת אותם, עסקאות חליפין של סחורות או שירותים וכמו כן גם קנייה ומכירה של מוצרים או שירותים.
צרכי ההנגשה יכולים להשתנות בין אתר אחד לאחר. אלו נקבעים על פי גודל והיקף האתר, מספר העמודים והתכנים בו, סוג התוספים והממשקים. המטרה העיקרית והברורה של נגישות לאתרים היא הנגשת האתר לכלל הציבור. בכך תוכלו לספק חוויית גלישה נוחה, ידידותית ושוויונית לכל גולש, בעל כל סוג של מוגבלות וללא הבדל.

מה קורה במידה ולא נבצע נגישות לאתרים?

אם יש ברשותכם אתר המספק שירותים כאלו ואחרים לציבור, במידה ולא תנגישו אותו באופן נכון, אתם עלולים להיות בבעיה. ארגונים, עסקים, חברות ופרטיים כאחד, חשופים לתביעות אזרחיות כאשר הם לא אוכפים חוק חשוב זה – תביעות פרטניות ותביעות ייצוגיות כאחד. מעבר לכך, במידה ותעברו על התקנות, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות רשאית להוציא לכם צו נגישות מנהלי ודחוף.
הפרתו של צו הנגישות עשויה להביא עד לכדי הגשת כתב אישום פלילי. כמו כן, תקבלו גם קנס מתמשך עבור כל יום בו ההפרה נמשכת. חובת ההנגשה תלויה בסוג השירות הניתן באתר, מהות הגוף המפעיל אותו וסוגי הפורמטים או הפלטפורמות בהם נעשה שימוש. הפרה של חובת נגישות לאתרים עלולה להוביל לתשלום קנס בסך של 150,000 ש"ח לפחות, וכן חובת מתן פיצויים ללא הוכחת נזק, בסך של עד 50,000 ש"ח. לכן, חשוב מאוד לבצע נגישות לאתרים באופן מדויק ונכון, כך שכל אדם באשר הוא, ללא הבדל, יוכל לגלוש באתר שלכם בנוחות ובקלות.

כיצד נראה האתר לאחר הנגשתו?

הגולשים שאינם זקוקים להנגשה לא יחוו כל שינוי – חווית הגלישה באתר נשארת כשהייתה. למעשה, היא אפילו משתפרת. גולשים בעלי מוגבלויות יכולים ללחוץ על הלוגו המצורף, ותיפתח בפניהם רשימת הקלות והנגשות לבחירה על פי צרכיהם האישיים: הקראת המידע, הגדלת הפונט, המרת התכנים באתר לסרטוני וידאו, ועוד הקלות נוספות.

לסיכום, נגישות לאתרים היא נושא חשוב ביותר ויש להתייחס אליו בהתאם. אי הנגשת אתר אינטרנט לכלל הציבור הרחב עלולה להוביל לתביעות חמורות. על מנת שתוכלו לוודא שאתם עושים הכל פי חוק, מומלץ להיעזר בשירותיהם של בעלי מקצוע. במשרדינו SeoNpoint תוכלו לקבל שירותי נגישות לאתרים שיסייעו לכם להנגיש את האתר שלכם לציבור הרחב. כך תוכלו להיות בטוחים שהכל מתבצע כראוי ולהעניק לכל אחד את האפשרות לגלוש באתר שלכם בהנאה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
WhatsApp

בואו נדבר על העסק שלכם!

אין סיבה שתשאירו את העסק שלכם מאחור, בואו נדבר עוד היום ונתאים עבורכם את התכנית המתאימה ביותר.

תשמרו על קשר
המותג שלך הוא העסק שלנו

בואו נדבר ונראה איך אנחנו יכולים לקחת את המותג שלכם לשלב הבא

בואו נדבר על זה!

אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו עם כל שאלה