fbpx

איך בוחרים יועץ עסקי ואיך הוא תורם לעסק?

כל עסק בתחילת דרכו עובר קשיים, אך הקשיים לא נגמרים בפתיחת העסק. למעשה, יש תחומים שונים בעולם העסקים עם סטטיסטיקה מלחיצה, כמו בתחום המסעדות. עסקים רבים נאלצים לסגור את העסק לאחר פחות משנתיים בשל אי רווחיות וחובות. ייתכן והעסק שלכם מציג משהו חדשני, מהפכני ועדיין לא תהיו רווחיים. הסיבה לכך קשורה במספר רבים: ניהול עובדים, ניהול פיננסי ושיווק. כדי למנף את המקום בו אתם נמצאים ולהצליח להתפתח לעוד רבדים חשוב לדעת איך בוחרים יועץ עסקי שיוכל ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הכלים הניהוליים הרלוונטיים.

מה הגדרת התפקיד של יועץ עסקי?

יועץ לעסקים הוא מומחה בעל כישורים בעולם העסקי המסייע לבעלי עסקים גדולים וקטנים, עסקים במשבר ועסקים רווחים. כל יועץ עסקי נדרש להיות בעל השכלה וניסיון קודם בניהול ארגונים, ניהול פיננסי ושיווק. בעלי עסקים רבים שוכרים את שירותיהם של יועצים עסקיים במטרה למנף את העסק ולשפר רווחיות וניהול עסקי. איך בוחרים יועץ לעסק? הבחירה צריכה להיות בהתאם לתחום ההתמחות של היועץ, בהתאם לניסיון שלו ובהתאם למצב בו העסק נמצא.

לפני שנסביר איך בוחרים יועץ עסקי, חשוב להכיר את הסיבות העיקריות שבגללן אתם צריכים לשקול לשכור את שירותיו של יועץ עסקי. יועצים עסקיים מציעים מגוון רחב של שירותים כמו: זיהוי בעיות, מתן אובייקטיביות, הכשרת עובדים, יזמות לשינוי, מתן טיפים בתחום שוק ספציפי ועוד. יועץ עסקי בונה קו אחיד לפיו העסק הולך – תוכנית עסקית. התוכנית העסקית כוללת מספר דברים, החל מניהול תזרים מזומנים תקין, החלפת ספקים, פיטור עובדים, האצלת סמכויות, משאבי אנוש, IT, שיווק וכלים פיננסיים להתמודדות מול רשויות המס, ביטוח לאומי ומע"מ.

איך בוחרים יועץ עסקי – דגשים לבחירה חכמה:

התמחות בתחום ספציפי

ההמלצה העיקרית היא לבחור ביועץ שיש לו ידע בתחום בו אתם עוסקים. בחירת יועץ בתחום ספציפי עשויה לספק יתרונות משמעותיים, נקודות מבט חדשות, פתרונות יצירתיים, היכרות עם האתגרים בהם העסק עומד ועוד.

ניסיון

יש היצע רחב של יועצים עסקיים, הבחירה לא פשוטה. מומלץ ואף חובה לבחור יועץ עסקי עם ניסיון מתאים. תוכלו לבקש מבעל המקצוע עבודות קודמות שביצע ואף ליצור קשר עם אותן חברות כדי להכיר את פעילותו של היועץ העסקי.

אימות תוצאות

בקשו לראות דוחות ניתוח של היועץ. אמנם היועץ טוען שיש לו ניסיון, אך הדרך האמינה ביותר היא הוכחה באימות על ידי דוחות. הדוחות גם יכולים לשקף את הניתוח של היועץ, האם מדובר על תוצאה סבירה, האם מדובר על התבוננות מעמיקה בעסק. סקירת דוחות קודמים של היועץ עשויה לספק לכם את כל המידע הנדרש ולגבש החלטה נכונה.

הצהרת עבודה

לפני שאתם מתלבטים איך בוחרים יועץ עסקי, תחילה פתחו הצהרת עבודה כדי לוודא בדיוק מה אתם צריכים מאותו בעל מקצוע, ההצהרה כבר יכולה לעזור לכם בסינון יועצים שאינם רלוונטיים. הצהרת עבודה מפרטת בדיוק מה אתם רוצים שבעל המקצוע יעשה, בין אם זה בתחום הפיננסי ובין אם מדובר על התחום השיווקי.

איך לבחור יועץ עסקי שיתאים לציפיות שלי

חשוב לדעת מה הציפייה שלך מיועץ עסקי. יועץ טוב יספק לכם נקודות מבט חדשות שיעזרו לכם לשפר את יעילות העסק, קבלת החלטות נכונה אבל בסופו של דבר, יועץ עסקי הוא לא תחליף לבעל העסק. לכל יועץ יש מסגרת זמן מוגדרת מראש, אבל בסופו של דבר בעל העסק הוא זה שנשאר להתמודד עם האתגרים החדשים שיגיעו – ויגיעו. לכן, חשוב לבחור ביועץ שלא מטפל רק נקודתית בכשלים עסקיים, אלא יועץ לעסק שמעניק לכם כלים להתמודדות.

סוג המשרה

האם אתם מחפשים יועץ לעסק במשרה מלאה? האם אתם מחפשים יועץ לפגישה חד פעמית ובניית תוכנית עסקית? יש השלכות כלכליות לבחירה שלכם והיא גם בהתאם לתקציב הנתון לרשותכם. יועצים עסקיים במשרה מלאה יכולים לראות איך העסק מתנהל בצורה שוטפת ואילו יועץ נקודתי בדרך כלל בוחן את דוחות החברה ורואה מה ניתן לשיפור, מהן הנקודות החזקות של העסק ואיך מתבצע הניהול בעסק.

ערכו ראיונות

הדגש האחרון הוא לערוך ראיונות. אתם רוצים את הטוב ביותר לעסק שלכם ולכן, אנו לא ממליצים לבחור את היועץ העסקי הראשון שפגשתם, גם אם הוא מעולה. בחנו מספר יועצים עסקיים וככה תוכלו להרגיש האם קיימת כימיה מתאימה, השוו את הניסיון של כל אחד מהיועצים ולפי שקלול הנתונים בחרו את היועץ המתאים ביותר לעסק שלכם.

האם יועץ צריך השכלה אקדמית?

האם נדרש תואר ליועץ עסקי? התשובה בקצרה היא לא. יועץ לא חייב להיות בעל תואר פורמלי בניהול עסקי או כל תואר אחר. למרות זאת, חשוב לדעת עם מה אנחנו מתמודדים כאשר אנו בוחרים יועץ עסקי. יש היצע רחב של יועצים עסקיים, חלקם בעלי ניסיון, תארים והשכלה כזאת או אחרת. מהצד השני של המתרס, קיימים גם יועצים עסקיים שעברו קורס בודד וכבר הכתירו את עצמם בתור יועצים עסקיים. יש משקל גדול ליועץ עסקי בעסק שמתמודד עם קשיים כלכליים ולכן, יועץ עסקי עם תואר מוכח בתחום הניהולי העסקי הוא כן יתרון.

אנחנו לא אומרים שצריך לבחור רק בעל מקצוע עם תואר, אבל חשוב שתהיה לבעל המקצוע השכלה כלשהי, בין אם היא מקצועית ובין אם היא אקדמית. הבסיס העיקרי הוא כמובן הניסיון של בעל המקצוע, במיוחד אם מדובר על תחום ספציפי. בעת בחירת היועץ העסקי חשוב להבין, קיימים לא מעט אנשים שאין להם את הידע הנדרש כדי לשפר את העסק שלכם או לייצב אותו – ההקפדה צריכה להיות יתרה, בין אם מדובר על בעל מקצוע עם תואר ובין אם לא. הניסיון בעינינו הוא הפרמטר הקריטי ביותר שעליו לא נרצה לפסוח.

איך בוחרים יועץ עסקי אמין?

לאחר שדנו ודשנו בכל הפרמטרים לבחירת יועץ לעסק שלכם, יש נקודה חשובה שלא שמנו עליה דגש והיא אמינות. למה אמינות כל כך הכרחית לבחירת היועץ? נחשוב על זה בצורה קצת שונה, יועץ חשוף לכל הנתונים העסקיים שלנו, החל ממכירות ועד לספקים איתם אנו עובדים. יועץ עסקי חייב להיות אמין ובעל המלצות מצד בעלי עסקים אחרים כדי להבטיח שאנו לא חושפים את לב העסק "לזר". לצד ניסיון וכימיה יש לנו אמינות ואלו הם שלושת הכלים הבסיסיים והחשובים ביותר לבחירת מלווה עסקי.

מה קורה בתהליך עצמו?

או-קיי, אנחנו יודעים איך בוחרים יועץ עסקי, אבל מה קורה בפועל? כפי שציינו, יועץ יכול להגיע באופן נקודתי לבניית תוכנית עסקית ולסיים את תפקידו, או מצד שני יכול ללוות אותנו בתהליך בפריסת תקופת זמן מסוימת. התהליך עצמו בנוי מ-4 שלבים: בחינה חיצונית, בניית תוכנית עסקית, השגת מטרות ויישום עצמאי. בשלב הראשון היועץ בוחן איך העסק מתפקד גם בצורה חיצונית וגם על פי דוחות החברה. השלב השני הוא בניית תוכנית עסקית בהתאם לכל הנתונים, לאחר מכן מעקב אחר התוכנית העסקית ולבסוף, בעל המקצוע מתמודד באופן עצמאי עם כל הכלים שקיבל.

אהבתם? שתפו בקליק אחד!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
תשמרו על קשר
למותג שלכם מגיע לקבל את הטוב ביותר!

קחו אותו לשלב הבא כבר עכשיו עם שירותי פרסום ושיווק מתקדמים! בואו נדבר ונתחיל!

בואו נדבר על זה!

אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו עם כל שאלה