fbpx

זיכרון מטמון – קאש

אז מה זה בעצם זיכרון מטמון – קאש? או באנגלית Cache. כאשר אנחנו שומעים את המונח הזה אנחנו לא באמת מודעים ליתרונות שיש בו. מטמון היא טכניקת אחסון נתונים המספקת לנו את היכולת לגשת לנתונים או קבצים בפרק זמן קצר. המטרה של מטמון הוא לקצר את זמני הגלישה, לשפר קלט/פלט ולשפר ביצועיי יישום. רוב הדפדפנים בהם אנחנו נעזרים משתמשים במטמון כדי לשפר את הביצועים.

מה זה זיכרון מטמון?

רבים מאיתנו לא מבינים את החשיבות שיש בניקוי מטמון. למעשה, אנחנו אפילו דוגלים למחוק אותו ולא להבין את השימוש בו. זיכרון מטמון אינו בעיה, אלא אפילו חלק מאוד חשוב שיש במחשב שלכם. האלגוריתם של המטמון מספק לנו ניהול זיכרון בתוך המחשב (LFU). המאפיינים של השיטה הזאת כוללים טיהור פרטים שאינם רלוונטים כדי לשמור על אחסון המטמון. מעבר לכך, יש לנו עוד תכונות הקשורות באלגוריתם כמו LRU. LRU נוגע לתדירות שימוש באינטרנט או בפריטים שנמצאים במחשב. כל היישומים האלה הם למעשה חלק מדרך הפעולה של האלגוריתם לזהות את השימוש שלנו בתוכנות, אתרים וממשקים שונים.

סוגי זיכרון – קאש

אין שרת אחד של מטמון, אלא קיימים סוגים שונים. ריכזנו עבורכם את ההבדל בין המטמונים השונים:

  1. שרת מטמון – מדובר על שרת ייעודי אשר שומר על דפי אינטרנט או תוכן אינטרנטי באופן מקומי. המטמון מאחסן את המידע שנעשה בו שימוש בתדירות גבוהה, רוחב פס ומהירות גלישה גם הם נשמרים עבור אותם אתרים בהם נעשה שימוש באופן תדיר. בצורה הזאת נקבל מהירות גבוהה לאותם אתרים בניגוד לאתרים אחרים שהמחשב שלכם עוד לא מכיר.
  2. מטמון דיסק – מטמון דיסק הוא מטמון אשר משמש להאצת תהליכי אחסון וגישה לנתונים מהדיסק הקשיח. באמצעות Cache זה אנחנו נקבל מהירות תגובה מהירה יותר, קריאה של פקודות, תהליכי קלט, תהליכי פלט ועוד נושאים רבים הנוגעים לרכיבי המחשוב.
  3. זיכרון מטמון – מדובר על זיכרון מחשב המספק גישה לנתונים במהירות גבוהה אל המעבד. הזיכרון מאחסן תוכניות מחשב, יישומים ונתונים בהם נעשה שימוש באופן תכוף. מדובר על הזיכרון המהיר ביותר במחשב שלכם, הוא משולב בלוח האם ונמצא ישירות על המעבד (לעיתים גם בזיכרון ה-RAM). מטמון RAM נחשב למהיר יותר מאשר מטמון על הדיסק.
  4. מטמון פלאש – אם אתם מעוניינים לאחסן נתונים באופן זמני (לרוב בצורה של אחסון SSD), כדי לאפשר מילוי בקשות לנתונים במהירות גבוהה יש צורך אם המטמון יהיה ממוקם בדיסק קשיח מסורתי (HDD).

האם אפשר להגדיל זיכרון מטמון?

אחרי שהבנו את הסוגים השונים של מטמון זיכרון, אנחנו מכירים ביתרונות של המטמון ויודעים איך להשתמש בו, עכשיו עולה השאלה: האם אפשר להגדיל זיכרון מטמון? זיכרון מטמון הוא חלק ממכלול המעבד ולכן, הוא כלול במעבד או מוטמע באופן ישיר על גבי לוח הבקרה. לרוב, הדרך היחידה בה תוכלו להגדיל זיכרון מטמון הוא על ידי התקנת לוח אם חדש או מעבד מתקדם יותר. לעיתים, יש לוחות ייחודים בהם יש מקומות פנויים שניתן להשתמש בהם כדי להגדיל את קיבולת הזיכרון.

קאש בבניית אתרים

עד עכשיו נגענו בנושא המרכזי של זיכרון מטמון ואיך הוא תורם לנו. עם זאת, יש עוד דברים שאתם צריכים ללמוד אם אתם מעוניינים להקים אתר. זיכרון מטמון יכול לשרת אתכם בדפדפן או בשרת אחסון. כאשר אנחנו נמצאים בתוך אתר מסוימים אנחנו מקבלים את כל הנתונים אותם הציב בעל האתר. זיכרון מטמון מסייע לשמור על כל קבצי העזר כדי לקבל את התמונה המלאה. במקרה בו אין זיכרון מטמון תואם הטעינה תתבצע בצורה איטית.

אם טעינת האתר או התמונות מתבצעת באופן שאינו חלק, כנראה שהזיכרון אינו תואם את דרישות האתר. מעבר לכך, זיכרון מטמון נמצא גם בשרתי אחסון. במקום שכל פעם שרת האחסון יצטרך לבצע חישובים, הוא למעשה שומר את התוצאה הסופית בזיכרון שלו. כתוצאה מכך, זמן הטעינה נמוך משמעותית.

כפי שציינו, לא ניתן להגדיל זיכרון מטמון על המחשב. אבל, כאשר מדובר על אתר אינטרנט הנושא שונה לחלוטין. אם אנחנו נדבר כרגע על ממשק וורדפרס, כדי להגדיל את זיכרון המטמון נצטרך להוריד תוסף ולשמור על עדכון קבוע. יש לייחס גם את כתיבת הקוד בצורה מתאימה לאיכות הזיכרון. אחד היתרונות הבולטים של אתרי וורדפרס יהיו בנוגע לשימוש במטמון בשרת האחסון. ככה למעשה נקבל טעינה מהירה. 

מערכות זיכרון מטמון של אחסוני וורדפרס נחשבות לאיכותיות מרוב הממשקים הקיימים ברשת. לכן, אם אתם מנהלים אתר וורדפרס כדי לכם להשתמש בתוסף הזה. לרוב, החברות הנוגעות לאחסון אתרים נוהגות לעבוד עם תוסף שמתאים באופן ישיר לסוג האתר שלכם והדרישות המתאימות לו.

איך נדע להתאים זיכרון – קאש לאתר שלנו?

כדי לבצע התאמה נכונה אנחנו ממליצים להיעזר בבעל מקצוע. כאשר אתם בוחרים מקדם אתרים או בונה אתרים איכותי הוא יידע להתאים את הזיכרון בצורה נכונה בהתאם לדרישות האתר, בין אם מדובר על ממשק וורדפרס או אתר שנבנה מקוד אחר. גם אתם יכולים להבין אם האתר פועל כראוי, הדרך הפשוטה ביותר היא לטעון את האתר דרך כתובת IP אחרת (פשוט תבקשו מחבר). אם הטעינה מתבצעת בצורה איטית, כנראה שהזיכרון אינו מתאים לכם ויש להרחיב אותו. מומלץ לבדוק במספר מחשבים מכיוון שייתכן ויש שוני בין מהירויות האינטרנט. נקודה חשובה נוספת, יש קשר ישיר בין זיכרון מטמון איכותי לבין הדירוג שלכם בגוגל.

אהבתם? שתפו בקליק אחד!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
תשמרו על קשר
למותג שלכם מגיע לקבל את הטוב ביותר!

קחו אותו לשלב הבא כבר עכשיו עם שירותי פרסום ושיווק מתקדמים! בואו נדבר ונתחיל!

בואו נדבר על זה!

אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו עם כל שאלה